Sunday, August 22, 2010

Sodastream Review

             
I was so excited to have the opportunity to review the Sodastream.

 This past weekend we had all of the kids at home so it was the perfect time to try out our new Sodastream. We all loved it! I personally am a diet soda drinker so I just had to see how the diet cola would compare with my diet coke. It was great! Not to much of a difference at all.

The root beer was a big hit  with the little ones and my older children love the energy drink.

There was no Assembly required all we had to do was screw on the carbonation tank and we were ready to make our soda.
 I personally like the idea of being able to make the soda we want without having all the waste of cans and 2 liter bottles. Sodastream has so many different flavors that you can choose from like peach iced tea that I just cant wait to try.

You can purchase your Sodastream here starting at $99.95

And to make it even better Sodastream is "green"

Using your own home carbonation system means:


•Less packaging waste from cans and bottles.

•Less pollution caused by transport of bottled beverages.

One SodaStream carbonator makes 60 or 110 liters, equivalent to 170 or 310 aluminum cans! When empty, the carbonator is refilled and reused, ready to make more fizzy and tasty soda whenever you want it.

We love our new Sodastream!


Disclosure: I was not paid for this review. I received Sodastream to review on my blog and all statements are my own opinions. Thank you Sodastream for the terrific product!

3 comments:

  1. i there,

    New follower here. Cute blog...love the look and layout.

    Hoping you'll drop by for a visit whenever you get a moment. Thanks

    Marie
    The Things We Find Inside

    ReplyDelete
  2. I have a Fizz Giz soda maker. Am still saving my money for the SodaStream. It's true, making my own soda costs me only about 19 cents/12oz bottle. I like coca cola, so I buy the 5-gallon genuine coca cola classic syrup at Sam's club. So I save a lot of money by not buying retail bottles. Six packs sell for $3.50!!! Soon I'll have saved $250 by making my own soda. Then I'll have enough for the sodastream penguin.

    ReplyDelete
  3. Hi! I'm a new follower! If you can, come by and visit me sometime! :)

    -Jessica
    And Then There Were 4...
    http://giveawaysandlife.blogspot.com/

    ReplyDelete